Armring örhängen brosch 14 k guld
Klubbat för:
14 500 SEK
Utropspris
18 000 SEK
ARMRING, 14 k matterat guld, dekor med fasettslipad citrin bekransad av 19 orientpärlor, innerdiameter 5,8 mm, vikt ca 35,1 g, BROSCH/HÄNGE, 14 k guld, stämplade AM för Anton Michelsen, Danmark, 1800-talets andra hälft, broschens mittdel med fasettslipad smaragd samt 12 små gammalslipade diamanter vikt ca 17,2 g, ÖRHÄNGEN, 1 par, 14 k guld, med dekor av s.k. crosslet cross, stämplade EFD samt TN, Danmark, 1800-talets andra hälft, höjd inkl. krok 3,5 cm, vikt ca 7,4 g, etui i original som är tillhörigt armringen medföljer
Broschens mittdel ej ursprunglig, örhängen ej tillhörande etuiet, diamanter med hack förekommer
769250
2020-05-08