ANDY WARHOL, efter: Flowers

ANDY WARHOL, efter: Flowers
ANDY WARHOL, efter: Flowers
ANDY WARHOL, efter: Flowers
ANDY WARHOL, efter: Flowers
ANDY WARHOL, efter: Flowers
ANDY WARHOL, efter: Flowers

Klubbat för:

4 600 SEK

Utropspris

3 000 SEK

ANDY WARHOL (1928-1987), efter: Flowers, 1970-tal, Tryckt av Sunday B. Morning, färgserigrafi, ca 91x91 cm

Andy Warhol är en av 1900-talets viktigaste konstnärer globalt och den kanske främsta så kallade popartisten. Efter jobb som reklamtecknare för modemagasin som Vogue och Harper´s Bazaar blev han 1962 konstnär. Han skapade verk av kända personer som Marilyn Monroe, Jackie Kennedy, Elvis Presley, Liz Taylor och Mao Zedong. Minst lika eftertraktade är hans tidiga målningar av dollarsedlar, katastrofscener, elektrisk stolen, Campbells soppburkar och blommor. Hans första så kallade "Flower-painting" skapades 1964 och räknas som ett av hans allra mest centrala motiv.

"In the Flower prints, several blocks of color comprise the four flowers while a variant of gray outlines the bed of grass. The silkscreen process naturally lends itself to experimentation with respect to color and layering, and Warhol experimented with both, using different color schemes and painting the flowers a vibrant pink and orange in one print and all white in the next. In some of the prints, he deviates from the original template, creating shadows of multiple flowers through several silkscreen prints. Playful and inviting without being overbearing, Flowers was first exhibited in the Leo Castello gallery in New York in 1964."

"Perhaps it is the tension between natural life and mechanical art that makes this series compelling even to this day. The silkscreen method was originally intended for commercial use, but Warhol was influenced by his first career in advertising and turned the process into his signature style. On the one hand, the flowers Warhol has chosen for this series are impersonal, their source being a photograph whose import was never identified. On the other hand, the prints encourage viewers to consider the playfulness of flowers with respect to their own simplicity, even when they can´t be identified."

Förutom att vara en av de mest banbrytande konstnärerna någonsin, var han också en intressant och kontroversiellt filmskapare. Från 1963 och framåt skapade eller medverkade han i filmer producerade i egna studion The Factory som blev en populär samlingsplats för New Yorks bohemer. Andy Warhol dokumenterade allt med sin filmkamera eller på polaroidfotografier. Många kända personer blev filmade under dessa så kallade Screen Tests, bland dem Mick Jagger, Bob Dylan, Salvador Dali och Marcel Duchamp.

Warhol utsattes 1968 för ett mordförsök, då han sköts av Valerie Solanas, och skadades så svårt att han aldrig helt återhämtade sig från skadorna. Filmen "I Shot Andy Warhol" från 1996 berättar historien i detalj.

Andy Warhol är också känd för att ha skapat tidskriften Interview som var en stor succé, och egna TV-serien "Andy Warhol´s Fifteen Minutes". Tidigt var han också producent för Velvet Undergrounds första skiva, till vilken han också gjorde ett ikoniskt omslag med en banan.

769464

2020-05-10