JAN HÅFSTRÖM: Labyrint

JAN HÅFSTRÖM: Labyrint
JAN HÅFSTRÖM: Labyrint
JAN HÅFSTRÖM: Labyrint
JAN HÅFSTRÖM: Labyrint
JAN HÅFSTRÖM: Labyrint
JAN HÅFSTRÖM: Labyrint

Klubbat för:

25 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

JAN HÅFSTRÖM (född 1937): Labyrint, signerad och daterad på baksidan Jan Håfström 1982, bemålat objekt/träkonstruktion, 102x103x7,5 cm

UTSTÄLLNINGAR: Moderna Museet, Stockholm, 1995

PROVENIENS: Margareta Åsberg-Håfström

Jan Håfström är känd som målare, tecknare och skulptör. Han utbildade sig på Kungliga Konsthögskolan 1963-68 och debuterade som konstnär redan 1966 och har idag en central position i den svenska konstvärlden. Han har beskrivits som nyrealist och en av samtidskonstens stora romantiker.

Inspirerad av popkonstens framväxt började Jan Håfström under 1960-talet kontextförflytta objekt. Han har sedan växlat mellan figurativt och abstrakt måleri. Många av hans viktigaste målningar kom till i slutet av 1970- och början av 1980-talet, som auktionens stora målning Labyrint, som bland annat ställts ut på Moderna Museets stora retrospektiv med konstnären 1995.

På senare tid har Jan Håfström byggt upp en bildvärld där versioner av Arnold Böcklings "Dödens ö" blandas med seriefigurer som Fantomen och hans alias Mr Walker. I konstnärskapet finns ofta en länk till Håfströms egen barndom och kampen mellan det goda och det onda. Han är en sublim uttolkare av de mänskligaste av känslor där jakten på en förlorad oskuld aldrig tycks ta slut.

Jan Håfström fick 2007 Sveriges Bildkonstnärsfonds Stora stipendium. Motiveringen löd: "Jan Håfström får stipendiet för ett långt och banbrytande arbete i sin egen praktik, där han sedan fyra decennier tillhört de främsta i svenskt konstliv. Vidare för att han otaliga gånger varit representant för svensk konst i viktiga internationella sammanhang, men också för att han här hemma varit en inspirationskälla och ett stöd för många yngre kollegor. Jan Håfström är en sublim uttolkare av de mänskligaste av känslor".

Jan Håfström har representerat Sverige vid Venedigbiennalen hela fyra gånger, varav en gång ihop med Ola Billgren. Han har tilldelats Carnegie Art Award liksom Prins Eugen-medaljen och finns på flera stora museer, som Moderna Muséet i Stockholm, Nationalmuseum i Stockholm, Norrköpings konstmuseum och Kalmar konstmuseum.

769471

2020-05-10