Theodor Wibom, Sydländskt stadsmotiv

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

THEODOR WIBOM (Finland/Sverige 1881-1977): Sydländskt stadsmotiv, signerad Th. Wibom, olja på duk fäst på pannå, 58x72 cm.
Sannolikt utförd på 1920-talet.

Gustav Theodor Wibom var son till skulptören Axel Wibom och hans hustru Olga och från 1916 gift med Rut Sjöman. Wibom var som konstnär autodidakt och bedrev konststudier i Italien, Spanien, Frankrike och Grekland. Separat ställde han bland annat ut i Växjö 1954 och han debuterade på Liljevalchs konsthall i Septemberutställningen 1919 med ett 20-tal målningar. Hans konst består av blomsterstilleben, porträtt och landskapsskildringar från Italien, Stockholm och Norrland.

769760

2020-05-10