Theodor Wibom, Sydländskt stadsmotiv
Klubbat för:
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
THEODOR WIBOM (Finland/Sverige 1881-1977): Sydländskt stadsmotiv, signerad Th. Wibom, olja på duk fäst på pannå, 58x72 cm.
Sannolikt utförd på 1920-talet.
Gustav Theodor Wibom var son till skulptören Axel Wibom och hans hustru Olga och från 1916 gift med Rut Sjöman. Wibom var som konstnär autodidakt och bedrev konststudier i Italien, Spanien, Frankrike och Grekland. Separat ställde han bland annat ut i Växjö 1954 och han debuterade på Liljevalchs konsthall i Septemberutställningen 1919 med ett 20-tal målningar. Hans konst består av blomsterstilleben, porträtt och landskapsskildringar från Italien, Stockholm och Norrland.
769760
2020-05-10