Arvid Johansson, Stockholm slott i skymning
Klubbat för:
8 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
ARVID JOHANSSON (1852-1923): Stockholm slott i skymning, signerad Arv Johansson, olja på duk, 45,5x81,5 cm
Arvid Johansson växte upp på Södermalm i Stockholm. Han studerade i Düsseldorf och sedan i Paris, där han snart blev känd som en skicklig illustratör. Han gjorde bilder åt engelska och franska tidskrifter. År 1898 fick han officiell titel som marinmålare, "Peintre du ministère de la marine" och följde med franska flottans båtar på expeditioner. På grund av sin skicklighet att placera in de nya pansarbåtarna i havet och återge deras rörelse så blev han en omtyckt konstnär och blev dekorerad och medaljerad. Han var bosatt i Paris från 1892. Johanson finns representerad vid Nationalmuseum i Stockholm.
Han har, förutom fartyg, målat kustmotiv från Bohuslän och stämningsfulla skildringar av den svenska huvudstaden. I den aktuella målningen skildrar han slottet, Riksdagshuset, Strömmen och Lilla Värtan i ett månbelyst skimmer.
770045
2020-05-10