Johan Jakob Silvén, Norrländsk sjöbod

Klubbat för:

4 800 SEK

Schätzwert

6 000 SEK

Beschreibung

JOHAN JAKOB SILVÉN (1851-1924): Norrländsk sjöbod, signerad och daterad "JS [i monogram] -n 1878", olja på duk, 34x55 cm

UTSTÄLLD
Iakob Silvéns efterlämnade arbeten, Karlskrona, 19-23 september 1925, katalognr 49.

Sommaren 1878 gjorde Silvén en resa genom Norrland. På minnesutställningen efter hans död var fyra målningar med motiv från Lappland inkluderade hämtade från Arvidsjaur, Wirijaur, Tjåmotis och Kvikkjokk (op. cit., nr. 9, 70, 86 och 87), varav en var daterad 1878.

Motivet på den aktuella målningen är troligtvis hämtat ifrån en av de stora sjöarna i Lapplands inland. Eldstaden i bilden torde vara en fiskrök. Trätunnorna placerade tätt intill var troligtvis till för att förvara fisk i, sannolikt sik. Till skillnad mot i södra Sverige, saltades inte fisken i Norrland utan gravades eller röktes. Sjöboden användes för att markera revir. Regeln att "den äger vatten som äger land" förde med sig att vissa skaffade sig fiskerätt med hjälp av strandnära sjöbodar. Fisket i älvar och sjöar fick avgörande betydelse under kolonisationen av Norrlands inland, och senare även som komplement till ett extensivt jordbruk.

Zustandsbeschreibung

770191

2020-05-10