Serge Poliakoff, efter, grafik

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

SERGE POLIAKOFF, efter (1900-1969): Composition bleue, rouge et verte, färglitografi, efter förlaga i gouache 1969, utförd av Charles Sorlier, numrerad 67/125, tryckt på Arches papper av Mourlot, Paris, editerad av A.M.G. Paris, stämplad på baksidan.
I. 87 x 63,5 cm

Colour lithograph after gouache 1969, executed by Charles Sorlier, numbered, stamped on the reverse. In good condition.

LITTERATUR: Riviere 85

770300

2020-05-11