Hertha BEngstsson "Blå Eld" Rörstrand

Hertha BEngstsson
Hertha BEngstsson
Hertha BEngstsson
Hertha BEngstsson
Hertha BEngstsson
Hertha BEngstsson
Hertha BEngstsson
Hertha BEngstsson

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

3 000 SEK

HERTHA BENGTSSON, "Blå Eld", Rörstrand, 23 servisdelar, 3 bordstallrikar diameter 23 cm, 9 assietter diameter 19 cm, 4 fat längd 16-40 cm, 2 större skålar längd 25 och 28 cm, 3 mindre skålar diameter 9 och 13 cm, 1 kaffekanna med lock höjd 18,5 cm, 1 vattenkanna höjd 16,5 cm

2 extra tefat diameter 17 cm medföljer

1 assiett med nagg, några delar med tillverkningsdefekter, enstaka delar med krackelyr och repor

770376

2020-05-17