Kerstin Lundberg-Stenman oljemålning

Klubbat för:

2 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

KERSTIN LUNDGERG-STENMAN (1926-2008): "GUSTAV VASA - Husbonden på det stora jordgods som hette Sveriges Rike" med barn, signerad och daterad Kerstin Lundberg-Stenman 1970, olja på pannå, ca 73x60 cm

HISTORIK:
Kerstin Lundberg Stenman växte upp i Valdemarsvik.
Hon studerade vid Anders Beckmans reklamskola i Stockholm 1946-48 och fortsatte sedan som journalist vid Barometern i Kalmar. 1949 gifte hon sig med konstnären Martin Stenman och började, inspirerad av sin make, att måla. Paret Stenman ställde ut tillsammans vid flera tillfällen under 1950-talet, bl a i Kalmar, Norrköping och Stockholm.
1966 flyttade Kerstin Lundberg Stenman med sina tre barn till Skåne, där hon hyrde förvaltarebostaden på Rydsgårds gods. Senare flyttade hon till Ystad, där hon redan hade haft ett par uppmärksammade separatutställningar på konstmuseet.
Kerstin blev en drivande kraft i det lokala och regionala konstlivet. 1979 tog hon initiativ till Octaviagruppen, ett kvinnligt konstnärskollektiv, med åtta kvinnliga konstnärer, vilka ställde ut under 80-talet i Syd- och Mellansverige och representerade Ystad på utställningsturnéer i Danmark 1983 och i Norge och Finland 1988. Kerstin blev en motor i det livaktiga konstlivet i Ystad med omnejd, och hennes hem i "Änglahuset" en träffpunkt för konstnärer, författare och kulturfolk. För sina insatser både som konstnär och för konst- och kulturlivet i Ystad hedrades hon med kommunens kulturpris 1988.

repa

770514

2020-05-16