248 - Golvur Amsterdam 1700-tal

Klubbat för:

52 000 SEK

Utropspris

80 000 SEK

GOLVUR, mahogny, urtavlan märkt Gerrit Gyswyt, Amsterdam, visar sekunder, veckodag månad, datum samt månfaser, över urtavlan rörligt havslandskap med båtar, höjd ca 290 cm

PROVENIENS: Skeppsredare Börjesson, Helsingborg

för funktionen ansvaras ej
har inte varit igång på något år
smärre skador

770563

2020-08-21