248 - Golvur Amsterdam 1700-tal
Klubbat för:
52 000 SEK
Utropspris
80 000 SEK
GOLVUR, mahogny, urtavlan märkt Gerrit Gyswyt, Amsterdam, visar sekunder, veckodag månad, datum samt månfaser, över urtavlan rörligt havslandskap med båtar, höjd ca 290 cm
PROVENIENS: Skeppsredare Börjesson, Helsingborg
för funktionen ansvaras ej
har inte varit igång på något år
smärre skador
770563
2020-08-21