Paavo Tynellvägglampor ett par
Klubbat för:
12 000 EUR
Utropspris
6 000 EUR
VÄGGLAMPOR, ETT PAR, Paavo Tynell, tillverkare Oy Taito Ab, sent 1940-tal, mässing, skärm med perforerat mönster, totalhöjd ca 46 cm
Smärre repor, anlöpningar, små intryckningsskador, senare övermålning på fästningsdelar. Ej funktionstestad.
770842
2020-05-17