Paavo Tynellvägglampor ett par

Klubbat för:

12 000 EUR

Schätzwert

6 000 EUR

Beschreibung

VÄGGLAMPOR, ETT PAR, Paavo Tynell, tillverkare Oy Taito Ab, sent 1940-tal, mässing, skärm med perforerat mönster, totalhöjd ca 46 cm

Zustandsbeschreibung

Smärre repor, anlöpningar, små intryckningsskador, senare övermålning på fästningsdelar. Ej funktionstestad.

770842

2020-05-17