258 - Spegellampetter Johan Martin Berg

Såld för:

27 000 SEK

Utropspris

40 000 SEK

JOHAN MARTIN BERG (spegelfabrikör i Göteborg 1803-1837), tillskrivna, 1 par, spegellampetter för vardera 2 ljus, parställda, träskuren dekor och pastellage, förgyllda och grönpatinerade, krönet med bandrosett och vinrankor, ramen med kymation och pärlstav, ljushållare av mässing, otydlig hallstämpel på bakstycket, höjd ca 75, bredd 43 cm

Åldersrelaterat slitage

770913

2020-08-21