258 - Spegellampetter Johan Martin Berg
Klubbat för:
27 000 SEK
Utropspris
40 000 SEK
JOHAN MARTIN BERG (spegelfabrikör i Göteborg 1803-1837), tillskrivna, 1 par, spegellampetter för vardera 2 ljus, parställda, träskuren dekor och pastellage, förgyllda och grönpatinerade, krönet med bandrosett och vinrankor, ramen med kymation och pärlstav, ljushållare av mässing, otydlig hallstämpel på bakstycket, höjd ca 75, bredd 43 cm
Åldersrelaterat slitage
770913
2020-08-21