Poul Henningsen PH 5 Louis Poulsen

Såld för:

96 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

POUL HENNINGSEN, taklampa, PH 5, Louis Poulsen, 1960-tal, lameller och fästen i koppar, diameter 50 cm, skärmhöjd ca 25 cm.

Mejlkorrespondens mellan säljare och historieexpert för PH lampor, Bo Steen medföljer. Enligt Bo Steen rör det sig högst troligen om en prototyp, som aldrig kom ut i handeln, då denna var för dyr att tillverka.

"PH-5 i koppar"

Åldersrelaterat slitage, flikar upptill något böjda, ej funktionstestad

771174

2020-05-25