Edward Hald kaffeservis
Klubbat för:
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
EDWARD HALD (1883-1980): Kaffeservis, 31 delar, porslin, Karlskrona porslinsfabrik omkring 1930, bestående av 9 kaffekoppar på fat, kaffekanna, sockerskål med lock, gräddkanna, tandpetshållare, 9 assietter, 9 mindre fat, stämplade KP Karlskrona Hald, förgylld dekor, kaffekannans höjd 25 cm
Bruksslitage, delvis förgyllningsslitage, en assiett med nagg på undersidan,
771319
2020-05-13