Edward Hald kaffeservis

Edward Hald kaffeservis
Edward Hald kaffeservis
Edward Hald kaffeservis
Edward Hald kaffeservis
Edward Hald kaffeservis
Edward Hald kaffeservis
Edward Hald kaffeservis
Edward Hald kaffeservis
Edward Hald kaffeservis
Edward Hald kaffeservis

Klubbat för:

1 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

EDWARD HALD (1883-1980): Kaffeservis, 31 delar, porslin, Karlskrona porslinsfabrik omkring 1930, bestående av 9 kaffekoppar på fat, kaffekanna, sockerskål med lock, gräddkanna, tandpetshållare, 9 assietter, 9 mindre fat, stämplade KP Karlskrona Hald, förgylld dekor, kaffekannans höjd 25 cm

Bruksslitage, delvis förgyllningsslitage, en assiett med nagg på undersidan,

771319

2020-05-13