Spegel sengustavianskt göteborgsarbete

Klubbat för:

3 800 SEK

Utropspris

3 000 SEK

SPEGEL, sengustavianskt göteborgsarbete, signerad PF (Petter Flygare, spegelmakare och förgyllare i Göteborg 1786-1800), Göteborgs hallstämpel, ornamentiken delvis träskuren, dekor av bl a kärve, bronserad och delvis med polerad slagmetall, fasettslipat, 2-delat kvicksilverfolierat glas, ca 87x37 cm

Krön avbrutet, glas med spricka, senare bronsering, bakstycke saknas

771341

2020-05-12