Blå Blomst servis Royal Copenhagen

Klubbat för:

1 600 SEK

Arviointi

2 500 SEK

Kuvaus

ROYAL COPENHAGEN, "Blå Blomst" kaffeservis, 32 dlr, porslin med handmålad blomdekor, 1900-talets andra hälft, bestående av: 12 kaffekoppar på fat, 12 assieter, 1 serveringsfat (1881), 1 kakfat (1864), 1 kakfat på fot (1532), 1 par ljusstakar (1711), 1 kaffekanna med lock, 1 gräddkanna, 1 sockerskål med lock (1680), kannans längd ca 26 cm

Kuntoraportti

Bruksslitage, 1 assiett med nagg på undersidan, mikronagg kan förekomma

771780

Päivämäärä:

2020-05-14