Urnor 2 st Hedvig Eleonora

Urnor 2 st Hedvig Eleonora
Urnor 2 st Hedvig Eleonora
Urnor 2 st Hedvig Eleonora
Urnor 2 st Hedvig Eleonora
Urnor 2 st Hedvig Eleonora
Urnor 2 st Hedvig Eleonora
Urnor 2 st Hedvig Eleonora
Urnor 2 st Hedvig Eleonora

Klubbat för:

7 400 SEK

Utropspris

8 000 SEK

URNOR, gjutjärn, sekelskiftet 18/1900, rund form med hänklar på rund fot, dekor i relief av änkedrottning Hedvig Eleonoras monogram HERS (Hedvig Eleonora Regina Sueciae) under kunglig krona omgärdat av stiliserade blomsterfestonger, höjd ca 30, diameter ca 34 cm

PROVENIENS:
Har varit i nuvarande familjs ägo sedan 1960

Bruksslitage

771936

2020-05-14