Svante Skogh matbord och stolar
Klubbat för:
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SVANTE SKOGH, matbord samt stolar (3 dlr), "Cortina", Seffle Möbelfabrik, 1960-tal, rektangulärt bord, med två iläggsskivor, fanér av riopalisander, två stolar, mörkbetsat lövträ, fast stoppad stis med klädsel i ull, stolsrygg med ribbor, ben med mässingsdetaljer, bordets höjd ca 73, 150 x 89 cm, maximal längd med båda iläggskivor ca 240 cm, stolarnas sitthöjd ca 43 cm
Bruks- samt åldersrelaterat slitage, repor och märken, matbord ostadigt, ett löst bordsben, CITES-intyg medföljer vid utlämningen
772099
2020-05-15