Elias Fries Sveriges ätliga och giftiga svampar

Klubbat för:

7 200 SEK

Utropspris

5 000 SEK

FRIES, ELIAS. Sveriges ätliga och giftiga svampar tecknade efter naturen. Stockholm 1860.
Folio, 94 färglitografier, lösa ark och planscher i tryckta originalomslag. I grön dekorera originalklotmapp med förlagsangivelsen F. & G. Beijer

Boken är utrangerad från Gävle stadsbibliotek

Delvis trasig originalklotmapp, nagg, fläckar, slitage, ej genomgången

772124

2020-05-17