Elias Fries Sveriges ätliga och giftiga svampar
Klubbat för:
7 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
FRIES, ELIAS. Sveriges ätliga och giftiga svampar tecknade efter naturen. Stockholm 1860.
Folio, 94 färglitografier, lösa ark och planscher i tryckta originalomslag. I grön dekorera originalklotmapp med förlagsangivelsen F. & G. Beijer
Boken är utrangerad från Gävle stadsbibliotek
Delvis trasig originalklotmapp, nagg, fläckar, slitage, ej genomgången
772124
2020-05-17