Carmoséring 18K
Klubbat för:
4 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARMOSÉRING, 1900-talets andra hälft, 18k vitguld, en ovalslipad röd sten, troligen rubin, bekransad av 25 st små vita safirer, ringstorlek ca 52,5/16,75, totalvikt ca 3,2 g.
Bruks- samt åldersrelaterat slitage, en safir saknas, ursprungligen 26 st
772432
2020-05-17