Ring 14k guld, 1800-tal

Ring 14k guld, 1800-tal
Ring 14k guld, 1800-tal
Ring 14k guld, 1800-tal
Ring 14k guld, 1800-tal
Ring 14k guld, 1800-tal
Ring 14k guld, 1800-tal
Ring 14k guld, 1800-tal
Ring 14k guld, 1800-tal

Klubbat för:

3 200 SEK

Utropspris

4 000 SEK

RING, 1800-talets mitt, 1 stjärnslipad grön sten, troligen smaragd, 8 rosenslipade briljanter, silvermontering med genombruten dekor, ornamenterad skena i guld 14k, ringstorlek ca 51/16,25, totalvikt ca 7,1 g

bruks- och åldersrelaterat slitage, repor på sten, oxidering på silver

772438

2020-05-17