386 - Brickbord sengustavianskt

Klubbat för:

8 800 SEK

Utropspris

12 000 SEK

BRICKBORD, sengustavianskt, underrede fanerad i mahogny, mässingsdetaljer, utdragbara skivor i varje kortända, bricka med målat motiv i medaljong samt målade bårder, ca 1800, höjd inklusive bricka ca 79, 75 x 58 cm

PROVENIENS: Svensk-tyske arkitekten Alfred Grenander

Bruksslitage

772440

2020-08-21