388 - Spegel sengustaviansk
Klubbat för:
12 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SPEGEL, sengustavianskt stockholmsarbete, Lago Lundéns art, förgylld träskuren dekor och pastellage, infattade gouacher med pompejanska motiv, krönet med pärl- och äggstav samt konsoler, ramen med pärlstav samt kymation, nedre sargen med fleuroner, delat kvicksilverfolierat glas, höjd ca 180 x 78 cm
Åldersrelaterat slitage
772452
2020-08-21