Tillbaka till katalog

Ljusstakar tenn

Ljusstakar tenn
Ljusstakar tenn
Ljusstakar tenn
Ljusstakar tenn
Ljusstakar tenn
Ljusstakar tenn
Ljusstakar tenn
Ljusstakar tenn

Klubbat för:

1 200 SEK

Utropspris

1 500 SEK

Beskrivning

IKEA, ljusstakar, 1 par, Ikeas 1700-talsserie, gustaviansk stil, tenn, märkta "Lindberg Z.B, Ikea of Sweden Riksantikvarieämbetet, 95% Zinn", höjd ca 18 cm

HISTORIK: Under 1990-talet tog IKEA, i samarbete med Riksantikvarieämbetet och konsthistorikern Lars Sjöberg, fram en 1700-talsserie av möbler och inredningsföremål

Konditionsrapport

Smärre slitage, en ljusstake med något intryckt fals under ljusmanchett

Auktionsnummer:

772471

Datum:

2020-05-17