423 - Marieberg gallerskålar
Klubbat för:
8 800 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MARIEBERG, gallerskålar med tillhörande fat, 1 par, flintgods, Marieberg, Henrik Stens period (1769-1788), märkta MB Sten, höjd 8,5, 27 x18 cm
Proveniens
Ökna säteri
Åldersrelaterat slitage,
773286
2020-08-21