426 - Potpurriurna Stralsund 1700-tal
Klubbat för:
13 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
STRALSUNDS FAJANSFABRIK (1755-1792), sannolikt, potpurriurna med lock, fajans, med skulpterad dekor av blomrankor samt barnfigurin på locket, tennglasyr, höjd ca 42 cm
PROVENIENS: Carl Herman Leuhusen, Vallens slott
Åldersrelaterat slitage, skador / avslag, lagning, locket med dålig passform - möjligen ej original
773327
2020-08-21