426 - Potpurriurna Stralsund 1700-tal

Såld för:

13 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

STRALSUNDS FAJANSFABRIK (1755-1792), sannolikt, potpurriurna med lock, fajans, med skulpterad dekor av blomrankor samt barnfigurin på locket, tennglasyr, höjd ca 42 cm

PROVENIENS: Carl Herman Leuhusen, Vallens slott

Åldersrelaterat slitage, skador / avslag, lagning, locket med dålig passform - möjligen ej original

773327

2020-08-21