311 - Rokokobyrå stockholmsarbete

Klubbat för:

24 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

BYRÅ, stockholmsarbete i rokoko, Gustaf Foltjerns art, fanerad med amarant och mahogny, förgyllda beslag, nyckelskyltar i form av bevingade kartuscher, parkettinläggning i fält, lalkstensskiva, 1700-talets mitt, höjd ca 80, 95 x 50 cm

LITTERATUR: Stockholms Auktionsverks Klassiska, våren 2014, nr 2056, jämför signerad byrå av Gustaf Foltjern

Bruks- och åldersrelaterat slitage, lagad skiva, vissa avslag / skador, torrsprickor

773369

2020-08-21