324 - Spegel Johan Åkerblad

324 - Spegel Johan Åkerblad
324 - Spegel Johan Åkerblad
324 - Spegel Johan Åkerblad
324 - Spegel Johan Åkerblad

Klubbat för:

14 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

JOHAN ÅKERBLAD (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), spegel, stockholmsarbete i rokoko, dekor i papier maché, förgylld, delat kvicksilverfolierat glas, monogramsignerad samt hallstämplad, ca 112 x 49 cm

LITTERATUR: Torsten Sylvén och Elsebeth Welander-Berggren: Speglar, spegelmakare och fabrikörer i Sverige 1650-1850, Stockholm 2000, sid 245, jämför identisk spegel, signerad och daterad Johan Åkerblad 1777

Åldersrelaterat slitage, någon skada/lagning

773382

2020-08-21