428 - Potpurriurna samt skål Rörstrand

Klubbat för:

650 SEK

Utropspris

800 SEK

RÖRSTRAND, 3 delar, efter 1700-talsmodeller, fajans, skulpterad dekor av bl a kvistar, blommor och frukter, 1900-tal, POTPURRIURNA utan lock, höjd ca 18 cm, SKÅL med genombruten dekor, höjd ca 9, Ø 22 cm, SKÅL med lock på fat, höjd ca 14 cm

Bruksspår, skålen med någon glasyrnagg

773465

2020-08-21