Presentationskukri
Klubbat för:
16 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
KUKRI, 1900-talets första hälft, kavel i horn, klinga med dubbla blodränder vid klingryggen, läderklädd balja med två stora beslag i 21 karat guldplåt med dekor av blommor och fågel, längd ca 43,5 cm
Ingår i specialauktion Vapen & Ordnar
Balja med skador, mindre avslag på kavel
773469
2020-05-24