Tabar yxa

Tabar yxa
Tabar yxa
Tabar yxa
Tabar yxa
Tabar yxa
Tabar yxa
Tabar yxa
Tabar yxa
Tabar yxa
Tabar yxa
Tabar yxa
Tabar yxa

Klubbat för:

5 200 SEK

Utropspris

6 000 SEK

TABAR, indisk, 1800-tal, dekorerad med graverad och folierad blomsterdekor, skaft med dold kniv, längd ca 55 cm

Jämför: Object Number XXVIC.33, Royal Armouries Museum i Leeds, England

Ingår i specialauktion Vapen & Ordnar

Omfattande slitage och rost

773514

2020-05-24