Tabar yxa
Klubbat för:
5 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
TABAR, indisk, 1800-tal, dekorerad med graverad och folierad blomsterdekor, skaft med dold kniv, längd ca 55 cm
Jämför: Object Number XXVIC.33, Royal Armouries Museum i Leeds, England
Ingår i specialauktion Vapen & Ordnar
Omfattande slitage och rost
773514
2020-05-24