Prakturna Orivit Metallwarenfabrik Tyskland

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

3 000 SEK

PRAKURNA, Orivit Metallwarenfabrik, Tyskland, omkring 1900, förgylld vitmetall, urnformad med godronnerat liv, två bladhölstrade uppsvängda hänklar, på rund fot med avslut av alabasterplatta, höjd 25,5 cm, stämpelmärkt AOG 8926.

Åldersrelaterat slitage, insats saknas.

773597

2020-05-26