Prakturna Orivit Metallwarenfabrik Tyskland
Klubbat för:
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PRAKURNA, Orivit Metallwarenfabrik, Tyskland, omkring 1900, förgylld vitmetall, urnformad med godronnerat liv, två bladhölstrade uppsvängda hänklar, på rund fot med avslut av alabasterplatta, höjd 25,5 cm, stämpelmärkt AOG 8926.
Åldersrelaterat slitage, insats saknas.
773597
2020-05-26