360 - Stop Kina 1700-tal
Klubbat för:
6 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STOP, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), cylinderformat, dekor i sepia samt guld, med text "Lor. Görges", höjd ca 14 cm
HISTORIK: Lorentz Görges (1723-1803), grosshandlare i Stockholm
Slitage
773647
2020-08-21