360 - Stop Kina 1700-tal

360 - Stop Kina 1700-tal
360 - Stop Kina 1700-tal
360 - Stop Kina 1700-tal
360 - Stop Kina 1700-tal
360 - Stop Kina 1700-tal
360 - Stop Kina 1700-tal
360 - Stop Kina 1700-tal
360 - Stop Kina 1700-tal

Såld för:

6 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

STOP, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), cylinderformat, dekor i sepia samt guld, med text "Lor. Görges", höjd ca 14 cm

HISTORIK: Lorentz Görges (1723-1803), grosshandlare i Stockholm

Slitage

773647

2020-08-21