438 - Potpurriurna 1900-tal

438 - Potpurriurna 1900-tal
438 - Potpurriurna 1900-tal
438 - Potpurriurna 1900-tal
438 - Potpurriurna 1900-tal
438 - Potpurriurna 1900-tal
438 - Potpurriurna 1900-tal
438 - Potpurriurna 1900-tal
438 - Potpurriurna 1900-tal

Såld för:

2 400 SEK

Utropspris

1 000 SEK

POTPURRIURNA, med lock, fajans med skulpterad dekor och grenar och blommor, locket med papegojfigurin, snarlik modell tillverkades under 1700-talet av Stralsunds Fajansfabrik, 1900-tal, okänd tillverkare, höjd ca 38 cm

PROVENIENS: Carl Herman Leuhusen, Vallens slott

Bruksspår

773670

2020-08-21