438 - Potpurriurna 1900-tal
Klubbat för:
2 400 SEK
Utropspris
1 000 SEK
POTPURRIURNA, med lock, fajans med skulpterad dekor och grenar och blommor, locket med papegojfigurin, snarlik modell tillverkades under 1700-talet av Stralsunds Fajansfabrik, 1900-tal, okänd tillverkare, höjd ca 38 cm
PROVENIENS: Carl Herman Leuhusen, Vallens slott
Bruksspår
773670
2020-08-21