1768 - Figurin Rörstrand
Klubbat för:
9 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
RÖRSTRAND, "Gubben grön", föreställande piprökande herreman, bemålat och glaserat flintgods, 2-delad, underdelen med plats för rökelse, omkring 1800-talets mitt, märkt med Rörstrands raka stämpel, höjd ca 30 cm
Bruksspår, mindre lagning
773756
2020-08-23