1768 - Figurin Rörstrand

1768 - Figurin Rörstrand
1768 - Figurin Rörstrand
1768 - Figurin Rörstrand
1768 - Figurin Rörstrand
1768 - Figurin Rörstrand
1768 - Figurin Rörstrand
1768 - Figurin Rörstrand
1768 - Figurin Rörstrand

Klubbat för:

9 200 SEK

Utropspris

3 000 SEK

RÖRSTRAND, "Gubben grön", föreställande piprökande herreman, bemålat och glaserat flintgods, 2-delad, underdelen med plats för rökelse, omkring 1800-talets mitt, märkt med Rörstrands raka stämpel, höjd ca 30 cm

Bruksspår, mindre lagning

773756

2020-08-23