Anshelm Schultzberg oljemålning

Såld för:

0 SEK

Utropspris

8 000 SEK

ANSHELM SCHULTZBERG (1862-1945): Vinterlandskap vid Rämen (Dalarna), signerad och daterad Schultzberg Rämen 1900, olja på duk, 40 x 61 cm

Denna målning utförde Anshelm Schultzberg i Värmlands-Rämen, beläget norr om Lesjöfors, där han bosatte sig 1899. Samma år hade han överlåtit sin våning och ateljé på Mäster Samuelsgatan i Stockholm till konstnären Pelle Swedlund.

Krackelyrer