Tandläkarskrin guldplombstilverkning

Klubbat för:

3 200 SEK

Utropspris

2 500 SEK

TANDLÄKARSKRIN för guldplombstillverkning, tidigt 1900-tal, skrin märkt, "Victor Pappenheim & Co, Dental Depot, Wien, Berlin, Amsterdam", 24 k bladguld för plombtillverkning, mått på skrin 16x23 cm, total guldvikt ca 2,5 g

PROVENIENS: Skrinet har tidigare tillhört Ester Engvall. En av de första kvinnliga tandläkarna i Sverige. Skrinet användes i hennes egen praktik under tidigt 1900-tal i Stockholm.

Saknas vertyg, ej helt komplett, saknas nyckel, olåst

773864

2020-05-20