Bernt Jonasson

Bernt Jonasson
Bernt Jonasson
Bernt Jonasson
Bernt Jonasson

Klubbat för:

500 SEK

Utropspris

1 500 SEK

BERNT JONASSON (1936-2014): Figur, olja på duk, signerad samt daterad -93 a tergo, ca 72x80 cm

Bernt Jonasson, föddes 1936 i Karlskrona. Sin konstnärliga utbildning fick han i Göteborg. Dels på Slöjdföreningens skola 1954-1958, dels på Valand 1958-1961

773894

2020-05-26