547 - Ephraim Ståhl stol
Klubbat för:
4 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
EPHRAIM STÅHL (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21, kunglig hovstolmakare 1800-1809), stol, sengustaviansk, stockholmsarbete, träskuren al, stoppad, textilklädd sits och rygg, signerad ES, höjd ca 86, sitthöjd 40 cm
Åldersrelaterat slitage, senare bemålning, senare klädsel, nedslitna benavslut
774039
2020-08-21