547 - Ephraim Ståhl stol

547 - Ephraim Ståhl stol
547 - Ephraim Ståhl stol
547 - Ephraim Ståhl stol
547 - Ephraim Ståhl stol
547 - Ephraim Ståhl stol
547 - Ephraim Ståhl stol
547 - Ephraim Ståhl stol
547 - Ephraim Ståhl stol
547 - Ephraim Ståhl stol
547 - Ephraim Ståhl stol

Klubbat för:

4 200 SEK

Utropspris

5 000 SEK

EPHRAIM STÅHL (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21, kunglig hovstolmakare 1800-1809), stol, sengustaviansk, stockholmsarbete, träskuren al, stoppad, textilklädd sits och rygg, signerad ES, höjd ca 86, sitthöjd 40 cm

Åldersrelaterat slitage, senare bemålning, senare klädsel, nedslitna benavslut

774039

2020-08-21