441 - Henrikstorps glasbruk plunta 1768
Klubbat för:
29 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
HENRIKSTORPS GLASBRUK (1692-1762), även kallat Skånska glasbruket, plunta, åttakantig tillplattad form, kasad dekor, daterad 1768, ägarmonogram, höjd 17,5 cm
HISTORIK: Henrikstorps glasbruk drevs från 1692 till 1762, då bruket drabbades av mordbrand och verksamheten upphörde. Ett antal föremål klarade branden och såldes under 1760-talet med senare dateringar. Denna plunta, daterad 1768, är ett av dessa.
Åldersrelaterat slitage
774215
2020-08-21