441 - Henrikstorps glasbruk plunta 1768

Klubbat för:

29 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

HENRIKSTORPS GLASBRUK (1692-1762), även kallat Skånska glasbruket, plunta, åttakantig tillplattad form, kasad dekor, daterad 1768, ägarmonogram, höjd 17,5 cm

HISTORIK: Henrikstorps glasbruk drevs från 1692 till 1762, då bruket drabbades av mordbrand och verksamheten upphörde. Ett antal föremål klarade branden och såldes under 1760-talet med senare dateringar. Denna plunta, daterad 1768, är ett av dessa.

Åldersrelaterat slitage

774215

2020-08-21