Fiol av Axel Rundström 1904 Norrköping

Klubbat för:

8 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

AXEL RUNDSTRÖM, violin, 1904, Norrköping, signerad, längd ca 59 cm, medföljer väska samt två stråkar

HISTORIA:
Axel Rundström var grosshandlare från Norrköping och byggde under sitt liv ett 100-tal fioler, som av internationell expertis rankas som högkvalitativa instrument med stor, varm klang och ett utsökt hantverk. Särskilt framhålls hans vackra snäckor

Slitage kring lock och botten samt vid något lös vid sarg. I behov av intonering

774316

2020-05-25