Shamshir

Shamshir
Shamshir
Shamshir
Shamshir
Shamshir
Shamshir
Shamshir
Shamshir
Shamshir
Shamshir
Shamshir
Shamshir
Shamshir
Shamshir
Shamshir
Shamshir
Shamshir
Shamshir
Shamshir
Shamshir

Klubbat för:

34 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

SHAMSHIR, ottomansk, 1800-tal, parerstänger i stål med delvis förgylld dekor av bla halvmåne och stjärna, klinga med guldtauschering, kavelplattor av horn, skinnklädd balja med delvis förgyllda stålbeslag, längd ca 95 cm

Ingår i specialauktion Vapen & Ordnar

774325

2020-05-24