Shamshir
Klubbat för:
54 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
SHAMSHIR, indisk, 1800-tal, parerstång och knapp i silver med emaljdekor, kavelplattor i elfeben, damaskerad klinga, balja klädd röd textil med emaljerade silverbeslag, längd ca 93 cm
Ingår i specialauktion Vapen & Ordnar
Emaljskador, klinga med mindre hack
774331
2020-05-24