Kilij
Klubbat för:
70 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
KILIJ, ottomansk, 1800-tal, kavelplattor i ben, parerstång i förgyllt silver, damaskerad klinga, gulddekor med koranverserer, läderklädd balja, längd ca 85 cm
Ingår i specialauktion Vapen & Ordnar
Balja med skador, mindre brotfall på kavel
774333
2020-05-24