Yataghan
Klubbat för:
8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
YATAGHAN, ottomansk, 1800-tal, fäste i låghaltigt silver, klingan daterad 1280 (1864), balja i trä med två stora beslag i låghaltigt silver, längd ca 86 cm
Ingår i specialauktion Vapen & Ordnar
Slitage, stötskador, klädsel på balja saknas
774471
2020-05-24