Rörstrand servisdelar

Rörstrand servisdelar
Rörstrand servisdelar
Rörstrand servisdelar
Rörstrand servisdelar
Rörstrand servisdelar
Rörstrand servisdelar
Rörstrand servisdelar
Rörstrand servisdelar

Klubbat för:

7 200 SEK

Utropspris

6 000 SEK

MATSERVIS, 118 dlr, Rörstrand, omkring 1920/30-tal, vitt gods med dekor av blommor, bestående av: 17 mattallrikar diameter ca 25,5, 17 förrättstallrikar diameter 22,5, 11 assietter diameter 18, 16 djupa tallrikar diameter 25,5, 13 kaffekoppar med 19 fat, 12 äggkoppar, kaffekanna med lock höjd 19, mjölkkanna höjd 28, 4 uppläggningsfat längd 40-28, såsskål höjd 22, gräddsnipa, 3 uppläggningskålar med hänklar höjd 6,5-10,5 och bredd 20-29, 1 uppläggningsfat diamter 26,5 samt 1 terrin med lock diameter 25,5 cm

Smärre slitage, mikronagg kan förekomma

774624

2020-05-21