Fåtölj Poul Kjærholm PK20
Klubbat för:
31 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
POUL KJAERHOLM (1929-1980), fåtölj / loungestol, modell "PK-20", design Poul Kjærholm, för Fritz Hansen Danmark, formgiven 1968, på benställning av mattförkromat fjäderstål, hög rygg med nackkudde, klädsel i cognacsfärgat naturskinn, etiekttmärkt "Fritz Hansen A/S, 2008", rygghöjd ca 89, sitthöjd 37, bredd 80, djup 71 cm
Smärre bruks- och åldersrelaterat slitage, patina på naturskinn, enstaka märken och repor
774847
2020-05-24